GEO Plenary Attendees

Argentina

       Raul Kulichevsky

       Hugo Gobbi

       Dario Polski

Australia

       Stuart Minchin

       Alex Held

       Joe Andrews

       Rebecca Andric

       Lawford Benning

       Vivienne Bordas

       Tony Boston

       Martin Brady

       Ann Bray

       Jasmine Chambers

       James Day

       Andrea De Leon Ewers

       Trevor Dhu

       Chantelle Doan

       Nikki Fitzgerald

       Kriton Glenn

       Lisa Hall

       Steve Hatfield-Dodds

       Steve Hill

       Indi Hodgson-Johnston

       David Hudson

       James Johnson

       Ewan Johnston

       Jadranka Keillor

       Carina Kemp

       Flora Kerblat

       Trent Kershaw

       Agnes Lane

       Aliesha Lavers

       Adam Lewis

       Chris Lewis

       Emma Luke

       Elizabeth Mcdonald

       Emmi Mikedakis

       Zaffar Mohamed-Ghouse

       Anthony Murfett

       Chris Penning

       Stuart Phinn

       James Pitman

       Celeste Powell

       John Pring

       Shanti Reddy

       Jonathon Ross

       John Shepherd

       Neil Sims

       Andy Steven

       Jane Stewart

       Rob Sturgiss

       Alicia Thomson

       Camille Thomson

       John Timermanis

       Matthew Van Horen

       Kate Vinot

       Kylie Walker

       Rob Walter

       Thomas Walter

       Martine Woolf

       Jennifer Zhu

Austria

       Chris Schubert

       Peter Zeil

Bangladesh

       Khaleda Pervin

       Shamsuddin Ahmed

       Tareq Ahmed

       A. Z. Md. Zahedul Islam

       Mohammad Muniruzzaman

       A B M Salah Uddin

       Farida Yasmeen

Brazil

       Romero Maia Filho

Cambodia

       Bunlay Heng

       Ix Hour

       Chhan Lay

       Phaly Leng

       Kimhor Meng

       Bunnak Poch

       Vang Seng

       Da Srey

Canada

       David Harper

       Marie-Josée Bourassa

       Jason Duffe

       Angelina Ermakov

       Arnold Hougham

       Shannon Kaya

       Eric Laliberté

       Nathaniel Newlands

       François Soulard

Chile

       Patricio Powell

       Luciano Parodi

       Arturo Giadala

       Macarena Quezada

       Juan Paulo Vega

China

       Pengde Li

       Fang Chen

       Hao Chen

       Yong Gan

       Yuhang Gan

       Zhihai Gao

       Xingfa Gu

       Changchui He

       Xianqiang He

       Zhihong Jia

       Guifei Jing

       Wenhui Kuang

       Guoqing Li

       Suju Li

       Wei Li

       Zengyuan Li

       Dong Liang

       Jiuliang Liu

       Qinhuo Liu

       Yan Liu

       Yi Liu

       Yuhua Liu

       Ziping Lyu

       Chen Miao

       Yubao Qiu

       Dingding Shao

       Chengzhi Sun

       Xinming Tang

       Xiaodong Wan

       Guanghui Wang

       Li Wang

       Yuxiang Wang

       Zhigang Wang

       Di Wu

       Jianjun Wu

       Junjun Wu

       Yanhua Wu

       Yingduo Xia

       Fei Xiao

       Jing Xiao

       Liping Xu

       Wenjian Xu

       Fanghong Ye

       Guanghui Yin

       Shucheng You

       Yanhua Yu

       Wenping Yuan

       Zeng Yuan

       Jing Zhang

       Peihong Zhang

       Songmei Zhang

       Xingying Zhang

       Jian Zhao

       Qi Zhao

       Wenbo Zhao

       Dachuang Zhou

       Xiang Zhou

Colombia

       Jose Luis Ortiz

Costa Rica

       Marta Juarez Ruiz

       Rafael Monge Vargas

Croatia

       Betty Bernardica Pavelich Sirois

Ecuador

       María Alexandra Reyes Cedeño

Estonia

       Kersti Eesmaa

Ethiopia

       Aidan Lloyd

European Commission

       Patrick Child

       Michael Pulch

       Mika Camps

       Massimo Craglia

       Carmela Cutugno

       Jean Dusart

       Daniele Ehrlich

       Kamil Kiljanski

       Astrid Koch

       Stefano Nativi

       Gilles Ollier

       Nick Pedley

       Jan Ramboer

       Jonas Rupp

       Chrysovalantis Tsiakos

       Marjan Van Meerloo

Finland

       Mikko Strahlendorff

       Jyri Heilimo

       Lars Backström

       Petteri Vihervaara

France

       Isabelle Benezeth

       Vincent Pircher

       Rémi Andreoli

       Franck Arnaudon

       Raphaëlle Barbier

       Adrien Boissenin

       Laure Capar

       Nicolas Duhaut

       Julie Duhaut-Bedos

       Laurent Durieux

       Nicolas Fichaux

       Damien Gratadour

       Yves Lafoy

       Pascal Le Masson

       Didier Lille

       Jean Massenet

       Lionel Menard

       Guan Oon

       Thierry Ranchin

       Nathalie Simenel-Amar

       Paul Soyez

       Giovanna Varra

       Gaetan Vilette

Georgia

       Ioseb Kinkladze

       George Dolidze

       Nino Janelidze

       Lali Lomsadze

Germany

       Klaus-Juergen Schreiber

       Carsten Dettmann

       Thorsten Büßelberg

       Thomas Fitschen

       Michael Hovenbitzer

       Marie Kronberg

       Thomas Lege

       Martin Lenk

       Kathrin Mandic

       Julian Meyer-Arnek

       Laetitia Navarro

       Bernhard Polten

       Martin Schodlok

       Helmut Staudenrausch

Ghana

       Kwaku Asomah-Cheremeh

       Edwin Adjei

       Farouk Alhassan

       Vivian Asempapa

       Kwame Boamah

       Peter Kofi Awuah

Greece

       Haris Kontoes

       Jennifer Bailey

       Eleni Christia

       Eleftherios Mamais

       Alexia Tsouni

       Tsiakos Valantis

Guatemala

       Heinz Hiemann

       Mario Rodriguez

Indonesia

       Orbita Roswintiarti

       Mulyanto Darmawan

       Muhammad Rokhis Khomarudin

Iran

       Sahar Tajbakhsh Mosalman

Italy

       Nicola Pirrone

       Palma Blonda

       Enrico Brugnoli

       Anna Maria Fioretti

       Paolo Mazzetti

       Mattia Santoro

       Fabio Volpe

Japan

       Yoshiyuki Chihara

       Takashi Ishikawa

       Kentaro Ando

       Masao Fukasawa

       Mariko Harada

       Chu Ishida

       Rintaro Ito

       Satoko Kanazawa

       Kanae Koike

       Kumi Koike

       Toshio Koike

       Noriko Kojiro-Brown

       Mamoru Miyamoto

       Izumi Mizuno

       Akira Mukaida

       Hiroyuki Muraoka

       Tsugito Nagano

       Nobutaka Nakagawa

       Atsuko Nakasone

       Osamu Ochiai

       Taiyo Okamoto

       Shutaro Omura

       Maiko Sano

       Hideaki Shibata

       Shinichi Sobue

       Ichiro Takahashi

       Yuki Takano

       Hironori Yabuki

       Akiko Yamada

       Takehisa Yamakita

Kenya

       Isaiya Kabira

       Mathew Kaikai

Korea, Republic of

       Yongseung Kim

       Sun Gu Lee

Malaysia

       Mohd Hisham Bin Mohd Anip

Malta

       Christopher Cutajar

       Ian Meli

Mexico

       Paloma Merodio

       Alejandro Alcade Mendez

       Abel Coronado

       Nashieli Garcia Alaniz

       Jimena Juarez

       Eduardo Patricio Peña Haller

       Michael Schmidt

Mongolia

       Davdai Bulgan

Nepal

       Khim Lal Gautam

Netherlands

       Ruud Grim

       Mark Noort

       Uta Wehn

New Zealand

       Gaye Searancke

       Jan Pierce

       Graeme Blick

       Rob Deakin

       Karl Majorhazi

Niger

       Mamane Bako

Norway

       Morten Aulund

       Bente Lilja Bye

       Valerie Bichard

       Camilla Hatling

       Paul Gulleik Larsen

Pakistan

       Muhammad Khalid Ejaz

       Adnan Badar

       Hafiz Faisal Mukhtar

Peru

       Gino Arciniega

       Ezio Piana

Philippines

       Ma. Corina Reyes

Romania

       Ion Nedelcu

       Cosmin Nistor

       Viorel Vulturescu

Russian Federation

       Sergey Tasenko

       Sergey Uspenskiy

       Vitaly Bormashov

       Dmitry Kozeev

       Vitaly Mironichev

       Maxim Volkov

Senegal

       Amadou Gaye

       Amadou Dieye

South Africa

       Mmboneni Muofhe

       Humbulani Mudau

       Motshedisi Lydia Letuka

       Martin Lynwill

       Andiswa Mlisa

       Nyameko Royi

       Imraan Saloojee

       Mandla Tshabalala

       Robert Van Zyl

Spain

       Julio González Breña

       Carlos Domene

Sweden

       Rolf Brennerfelt

       Stefan Nilsson

Switzerland

       Karine Siegwart

       José Romero

       Carolina Adler

       Yasmine Chatila Zwahlen

       Elena Faverio

       Sebastien-Joel Monnet

       Stefano Vescovi

       Pedro Zwahlen

Thailand

       Anond Snidvongs

Tonga

       Rosamond Bing

Uganda

       Joyce Kikafunda

       Patrick Muganda

       Catherine Nakalembe

Ukraine

       Oleh Fedorov

       Nataliia Kussul

       Mykola Kulinich

       Volodymyr Shalkivskyi

       Andrii Shelestov

United Arab Emirates

       Asma Alyammahi

United Kingdom

       Bertie Archer

       Iain Williams

       Terri Freemantle

       Caroline Harper

       Stuart Marsh

       James Norris

       John Remedios

       Sarah Vande Velde

       Daniel Wicks

United States

       Jim Reilly

       Virginia Burkett

       Chris Cannizzaro

       Albert Degarmo

       Ivan Deloatch

       Jamie Favors

       Eldrich Frazier

       Lawrence Friedl

       Yana Gevorgyan

       David Green

       Angelica Gutierrez

       Richard Heim

       Dave Helweg

       Betzy Hernandez Sandoval

       Daniel Irwin

       Argie Kavvada

       Aries Keck

       John Kerekes

       McRae Lenahan

       Shanna McClain

       Merrie-Beth Neely

       Justyna Nicinska

       Wade Price

       James Rattling Leaf

       Scott Rayder

       Roger Sayre

       Cindy Schmidt

       Lea Shanley

       Timothy Styker

       Dan Takaki

       Stephen Volz

       Zdenka Willis

Vietnam

       Lam Dao Nguyen

CEDARE

       Omar Elbadawy

CEOS

       Raj Kumar

       Adam Lewis

       David Green

       Alex Held

       Brian Killough

CI

       Daniel Juhn

       Timothy Max Wright

       Candido Pastor

       Anurag Ramachandran

       Nick Souter

       Karyn Tabor

       Alex Zvoleff

CODATA

       Alena Rybkina

       John Broome

       Lesley Wyborn

COSPAR

       Stuart Phinn

EARSC

       Geoffrey Sawyer

       Simon Campbell

       Nuno Catarino

       Tom Farrow

       Sven Gilliams

       Peter Hausknecht

       Mónica Miguel-Lago

       Seyed Miri

       Koushik Panda

       Franck Ranera

       Fabio Volpe

       Andrew Zolli

ECLAC

       Rolando Ocampo

       Álvaro Monett

ECMWF

       Fabio Venuti

ESA

       Ivan Petiteville

       Guido Colangeli

       Joost Van Bemmelen

ESIP

       Erin Robinson

       Karl Benedict

       Shane Crossman

       Kathleen Fontaine

EUMETSAT

       Vincent Gabaglio

FAO

       Thomas Harvey

FrontierSI

       Graeme Kernich

       Geraldine Li

       Caitlin Adams

       Andrew Hicks

       Brendan McAtee

       Chris Morgan

       Eva Rodriguez

Future Earth

       Tayanah O'Donnell

       Sarah Crowe

       Taryn Laubenstein

GBIF

       Donald Hobern

GEANT

       Chris Atherton

       Mark Urban

GODAN

       Foteini Zampati

GPSDD

       Claire Melamed

GRSS

       Anthony Milne

i-BEC

       Nikolaos Tsakiridis

       Nikolaos Tziolas

IAF

       Christian Feichtinger

       Minoo Rathnasabapathy

       Danielle Wood

IAG

       Richard Gross

       Allison Craddock

ICIMOD

       Basanta Shrestha

       Birendra Bajracharya

ICOS

       Emmanuel Salmon

       Magdalena Brus

       Jacco Konijn

IEEE

       René Garello

       Jay Pearlman

       Malcolm Heron

       Françoise Pearlman

       Hans-Peter Plag

       Alan Smart

IIASA

       Steffen Fritz

       Dilek Fraisl

ISDE

       Changlin Wang

ITC

       Tom Veldkamp

       Andrew Skidmore

IUGG

       Chris Rizos

Mercator Ocean

       Cecile Thomas-Courcoux

       Alain Arnaud

MTS

       Zdenka Willis

OGC

       Bart De Lathouwer

       Marie-Françoise Voidrot

       Chris Body

       Nuno Catarino

       Chia-Hui (Rosie) Chen

       Ming-Chih Cheng

       Tien-Yin Chou

       Patricia Cummens

       Chen-Yu How Hao

       Ken Harkin

       Steve Kopp

       Chen-Yang Lee

       David Medyckyj-Scott

       Koushik Panda

       Alistair Ritchie

       Andrew Skidmore

       Yin Yang

       Mei-Ling (Milly) Yeh

       Hsiao-Yuan Yin

RCMRD

       Phoebe Odour

       Eric Nganga

       Anastasia Wahome

SDSN

       Robert Chen

SPC

       Wolf Forstreuter

       Meizyanne Hicks

       David Hiriasia

       Allan Illingworth

       Peter Jacob

       Andrew Jones

       Nga Puna

       Keleni Raqisia

       Sioeli Tonga

       Eileen Turare

SPREP

       Paul Anderson

       Snyther Biza

       Tamara Greenstone-Alefaio

       Robert Duncan McIntosh

       Jasmine Mendiola

SWF

       Krystal Wilson

UCAR

       Scott Rayder

UN Environment

       Pascal Peduzzi

UNCCD

       Sasha Alexander Juanteguy

UNESCAP

       Tiziana Bonapace

UNFCCC

       David Oehmen

WDS

       Robert Downs

APSCO

       Yan Song Xu

       Yu Bai

UN-GGIM

       Gregory Scott

Amazon

       Ana Privette

       Joe Flasher

AUC

       Meshack Kinyua

BBC Media Action

       Lisa Robinson

CI Kenya

       Titus Letaapo

COICA

       Mario Vargas

GeoTechVision

       Valrie Grant

Oxford University

       Diana Mastracci

Sri Lanka

       W.M.A.S Iddawela

       K.T.U.S de Silva

       Poorna Kumarage

SWIFT Partners (WEF)

       Nicholas Davis

The World Bank

       Sameh Wahba

GEO Secretariat

       Gilberto Camara

       Hendrik Baeyens

       Wenbo Chu

       Douglas Cripe

       Paola De Salvo

       Florian Franziskakis

       Patricia Geddes

       Ian Jarvis

       Craig Larlee

       Sachiko Matsuura

       Theadora Mills

       James Norris

       Steven Ramage

       Joost Teuben

       Chloé Tiberghien

       Sara Venturini

 

* = required fields.

 
 

Thank you for your subscription to the GEO Week 2019 mailing list.

 
 

General/Press contact
GEO Secretariat
secretariat@geosec.org

 


Australia contact
GEOMinisterial@ga.gov.au