Menu
 
 
 
 
 

GEO-XV Plenary Attendance/Participants list

 

Australia

       Stuart Minchin

       Adam Lewis

       Joe Andrews

       Trevor Dhu

       Alex Held

       David Hudson

       Jonathon Ross

       Alicia Thomson

       Jennifer Zhu

Austria

       Chris Schubert

Bangladesh

       Ziaul Hasan

       Abul Kalam Khan

       Zakir Ahmed

       MD. Abdul Matin

       MD. Abdur Razzaque

Belgium

       Pieter Rottiers

Cambodia

       Kimhor Meng

Canada

       David Harper

       Cathy Nielsen

       Arnold Hougham

       Shannon Kaya

China

       Wei Huang

       Xinming Tang

       Jianxiang Chen

       Jun Chen

       Linhao Chen

       Weiwei Chen

       Zhongxin Chen

       Yan Cui

       Lixin Deng

       Mingli Dong

       Xiang Fang

       Adu Gong

       Xingfa Gu

       Tao Guo

       Changchui He

       Chunjing Li

       Guoqing Li

       Hui’an Li

       Jing Li

       Li Li

       Wenjing Li

       Xuan Li

       Zengyuan Li

       Hui Lin

       Jian Liu

       Qinhuo Liu

       Yan Liu

       Yi Liu

       Yiliang Liu

       Jianping Mei

       Chong Pei

       Qiming Qin

       Xiangping Ruan

       Fenzhen Su

       Danling Tang

       Xudong Tong

       Manda Wang

       Qi'an Wang

       Sisi Wang

       Yuxiang Wang

       Zhigang Wang

       Di Wu

       Huayi Wu

       Jianjun Wu

       Xuebao Wu

       Bin Xu

       Ming Yan

       Xu Yang

       Qiushi Yao

       Fanghong Ye

       Yanhua Yu

       Ning Zeng

       Miao Zhang

       Songmei Zhang

       Tao Zhang

       Xingying Zhang

       Caisheng Zhao

       Dong Zhao

       Xiang Zhou

European Commission

       Patrick Child

       Angelos Amditis

       Massimo Craglia

       Vladimir Crnojevic

       Mark Dowell

       Mauro Facchini

       Sven Gilliams

       Franz Immler

       Astrid Koch

       Tom Kuczynski

       Evangelia Latsa

       Stefano Nativi

       Gilles Ollier

       Gediminas Ramanauskas

       Jane Shiel

       Marjan Van Meerloo

Finland

       Mikko Strahlendorff

       Pekka Kolmonen

       Giulia Saponaro

       Heli Ursin

       Petteri Vihervaara

France

       Dominique Marbouty

       Vincent Pircher

       Laure Capar

       Stéphane Chevrel

       Lionel Menard

       Cecile Thomas-Courcoux

Germany

       Carsten Dettmann

       Thorsten Büßelberg

       Antje Hecheltjen

       Michael Hovenbitzer

       Martin Lenk

       Fabian Loew

       Javier Muro

       Laetitia Navarro

       Helmut Staudenrausch

Greece

       Evangelos Gerasopoulos

       Haris Kontoes

       Eleni Christia

       Eleftherios Mamais

       Alexia Tsouni

Hungary

       Gábor Remetey-Fülöp

Italy

       Nicola Pirrone

       Giovanni Rum

       Palma Blonda

       Antonio Bombelli

       Alessandra Fino

       Mariasilvia Giamberini

       Carmela Marangi

       Paolo Mazzetti

       Elisa Palazzi

       Roberto Roncella

       Stefano Salvi

       Mattia Santoro

Japan

       Naoko Okamura

       Masafumi Sato

       Kentaro Ando

       Toshinori Aoyagi

       Naoki Ebisawa

       Hiroyuki Enomoto

       Masao Fukasawa

       Mariko Harada

       Junko Hattori

       Akiko Hirakawa

       Misumi Hirano

       Takashi Hongou

       Masakazu Hori

       Mikiko Ikeda

       Tetsuya Ikeda

       Yumiko Ikeya

       Eiji Ikoma

       Satoshi Imura

       Junji Inoue

       Yoshiharu Ishikawa

       Kazuo Isono

       Masatoshi Kamei

       Satoko Kanazawa

       Yuki Kaneko

       Yasuko Kasai

       Akiyuki Kawasaki

       Takahiro Kawashima

       Hiroko Kinutani

       Asanobu Kitamoto

       Masaru Kitsuregawa

       Keisuke Koba

       Hideki Kobayashi

       Michihiro Koide

       Kanae Koike

       Toshio Koike

       Kazuo Matsuda

       Hiromichi Matsumura

       Naoto Matsuura

       Noboru Minakawa

       Jun Mitsuda

       Mamoru Miyamoto

       Izumi Mizuno

       Mami Mizutori

       Izumi Mori

       Moritoshi Motohara

       Akira Mukaida

       Hiroyuki Muraoka

       Shin Nagai

       Tsugito Nagano

       Keiko Nagaoka

       Yoko Nakahara

       Teruyuki Nakajima

       Ryoji Nakamura

       Yuko Nakamura

       Yuta Nara

       Toshihiro Nemoto

       Shie Nishikawa

       Masaya Nishimura

       Osamu Ochiai

       Satoru Ohtake

       Riko Oki

       Shoichi Oki

       Hirokaki Okonogi

       Noriko Okumura

       Chikako Okuyama

       Mohamed Rasmy

       Tazu Saeki

       Nobuko Saigusa

       Hitomi Sano

       Maiko Sano

       Hirotaka Sato

       Hideaki Shibata

       Hiroyuki Shimai

       Toshiyuki Shimizu

       Yoshiyuki Shuzui

       Shinichi Sobue

       Kazuo Tachi

       Takashi Tada

       Takeo Tadono

       Yayoi Takeuchi

       Katsunori Tamakawa

       Yuki Tsuji

       Hitoshi Tsuruma

       Hiroyuki Tsutsui

       Chu-Ishida Watanabe

       Hironori Yabuki

       Tetsukazu Yahara

       Akiko Yamada

       Hiroshi Yamakawa

       Kosuke Yamamoto

       Masaki Yasukawa

       Hiroshi Yokochi

       Misato Yoshida

       Yuki Yoshida

       Masatoshi Yoshikawa

       Kimiya Yui

Korea, Republic of

       Youngeun Sakong

       Yongseung Kim

       Kiwon Lee

       Sun Gu Lee

Malaysia

       Wan Azli Wan Hassan

Mexico

       Paloma Merodio

Netherlands

       Ruud Grim

       Mark Noort

New Zealand

       Rob Deakin

Norway

       Øystein Nesje

       Bente Lilja Bye

Oman, Sultanate of

       Khalifa Al Barwani

       Khalid Al Mudhafar

       Khalaf Al Sulimani

Portugal

       Victor Silva

Romania

       Ion Nedelcu

Russian Federation

       Sergey Tasenko

Russian Federation(continued)

       Sergey Bartalev

       Vitaly Bormashov

       Alexander Chunosov

       Georgii Korolev

       Dmitry Kozeev

       Tatiana Labenets

       Andrey Lutoshkin

       Nikita Rassokhin

       Victor Sapritskiy

       Andrey Shchipunov

       Sergey Uspenskiy

       Valery Zaichko

Senegal

       Amadou Dieye

South Africa

       Mmboneni Muofhe

       Humbulani Mudau

       Sives Govender

       Andiswa Mlisa

       Imraan Saloojee

       Zipho Tyoda

Spain

       Julio González Breña

       Joan Masó-Pau

       Ivette Serral Montoro

Sweden

       Stefan Nilsson

       Göran Boberg

Switzerland

       Karine Siegwart

       José Romero

       Carolina Adler

       Gregory Giuliani

       Fabia Hüsler

       Anthony Lehmann

United Kingdom

       Iain Williams

       Stuart Marsh

       James Norris

       Sophie Seeyave

       Zofia Stott

United States

       Stephen Volz

       Virginia Burkett

       Ivan Deloatch

       Bob Ford

       Ray French

       Yana Gevorgyan

       David Green

       Angelica Gutierrez

       Shanna McClain

       Garvey McIntosh

       Jim Nelson

       Justyna Nicinska

       Wade Price

       Miguel Román

       Roger Sayre

       Timothy Styker

       Eric Vermote

       Zdenka Willis

Vietnam

       Tuan Pham

ADPC

       Peeranan Towashiraporn

       Kittiphong Phongsapan

AGRHYMET

       Mamane Bako

       Issifou Alfari

Belmont Forum

       Robert Samors

CEDARE

       Omar Elbadawy

CEOS

       Tuan Pham

       Kerry Sawyer

       Steven Hosford

       Brian Killough

CI

       Daniel Juhn

       Timothy Max Wright

COSPAR

       David Halpern

       Yasuko Kasai

EARSC

       Geoffrey Sawyer

       Mónica Miguel-Lago

       Wendy Carrara

       Celestino Gomez

       Domenico Grandoni

       Hugues Pavie

ECMWF

       Jean-Noël Thepaut

       Andre Obregon

       Gorana Jerkovic

EIS-AFRICA

       Sives Govender

ESA

       Michael Rast

       Ivan Petiteville

       Mirko Albani

       Guido Colangeli

       Claudia Stevens

       Joost Van Bemmelen

EU SatCen

       Sergio Albani

EUMETSAT

       Vincent Gabaglio

EuroGeoSurveys

       Gerardo Herrera

       Veronika Kopačková

Future Earth

       Cat Downy

       Fumiko Kasuga

       Masami Oka

       Eimear Tuohy

GBIF

       Tim Hirsch

GEANT

       Chris Atherton

HOT

       Nate Smith

i-BEC

       George Zalidis

IAF

       Ikuko Kuriyama

       Tomoko Hirakawa

       William Sonntag

       Krystal Wilson

IAG

       Richard Gross

ICIMOD

       Birendra Bajracharya

       Rajesh Bahadur Thapa

ICOS

       Werner Kutsch

       Emmanuel Salmon

       Ari Asmi

       Magdalena Brus

       Jouni Heiskanen

       Jacco Konijn

IEEE

       René Garello

       Siri-Jodha Khalsa

       Françoise Pearlman

       Jay Pearlman

IIASA

       Steffen Fritz

       Michael Obersteiner

IISD

       Richard Lawford

ILTER

       Michael Mirtl

ISDE

       Hiromichi Fukui

       Hao Jiang

ISESTEL

       Patrice Sanou

ISPRS

       Jun Chen

ITC

       Freek Van Der Meer

       Joost Teuben

IUGG

       Michael Sideris

OGC

       Marie-Françoise Voidrot

       Nuno Catarino

       Wendy Carrara

       Ming-Chih Cheng

       Patricia Cummens

       Kyoung-Sook Kim

       Steve Kopp

       Pedro Pereira Goncalves

POGO

       Sophie Seeyave

SPREP

       Robert Duncan McIntosh

SWF

       Krystal Wilson

The World Bank

       Keith Garrett

UNCCD

       Barron Orr

       Sasha Alexander Juanteguy

UNFCCC

       Florin Vladu

UNISDR

       Yuki Matsuoka

       Mami Mizutori

UNOOSA

       Yukiko Okumura

       Hui Du

APRSAF

       Hiroshi Shirakawa

       Tomoko Hirakawa

       Ikuko Kuriyama

APSCO

       Manop Aorpimai

OECD

       Ivan Hascic

UN-GGIM

       Gregory Scott

Axelspace Corporation

       Yoshitaro Ikeda

Beijing Piesat IT Co., Ltd

       Yuxiang Wang

BYU

       Norm Jones

Central European University, Hungary

       Viktor Lagutov

DOST, Philippines

       Renato U. Solidum

FUNCEME

       Valdenor Nilo de Carvalho Junior

       Jose Marcelo Rodrigues Pereira

INEGI

       José Carlos Rodriguez

INTERACT

       Margareta Johansson

IRP UNEP

       Izabella Teixeira

ITU

       Vadim Nozdrin

JAXA

       Teruyuki Nakajima

       Hiroshi Yamakawa

JST

       Satoru Ohtake

Nagasaki University

       Noboru Minakawa

NASA

       Argie Kavvada

NIES

       Nobuko Saigusa

Red Cross Red Crescent Climate Centre

       Andrew Kruczkiewicz

RESTEC

       Junji Inoue

SEADPRI-UKM

       Joy Jacqueline Pereira

Sigma Space / UMD / WMO

       Phil Decola

The Gates Foundation

       Io Blair-Freese

YouthMappers

       Elijah Kingori

       Laura Mugeha

GEO Secretariat

       Gilberto Camara

       Hendrik Baeyens

       Annick Champagne

       Wenbo Chu

       Douglas Cripe

       Paola De Salvo

       Patricia Geddes

       Man Guo

       Ian Jarvis

       Craig Larlee

       Sachiko Matsuura

       Akiko Noda

       James Norris

       Andre Obregon

       Steven Ramage

       Joost Teuben

       Chloé Tiberghien

       Madeline West